NİÇİN İKİNCİ İLAÇLAMAYA GEREK DUYULUR?

Genel olarak haşerelerin yumurtlama dönemi ortalama olarak 21 günde birdir. Haşereler ilaçlama yapıldıktan sonra , öleceklerini anlayınca yumurtalarını hemen doğaya bırakma ihtiyacı duyarlar ve yumurtlarlar .

Bu yumurtalar  bırakıldıktan 21 gün sonra , yani kuluçka süresi  tamamlanınca  ,  yavru olarak çıkarlar . Yumurtadan çıkan haşereler , ergin hale geçmeden ve yavrulama kabiliyeti kazanmadan 21 gün ara ile ilaçlanması gerekir . 2.  uygulanacak  ilaçlamada  yavru  haşerelerin  yumurta  bırakması söz konusu değildir.  Bu yüzden  uygulanacak  2 . ilaçlama   hizmeti  ile   haşere sorunu   tamamen  ortadan  kalkmış olacaktır.  

Her ne kadar ilaçların kalıcı özellikleri olsa da, ilacın yumurtanın içindeki haşereye etkisi olmaz . Ancak haşereler yumurtadan çıktıktan sonra ilaçla teması olduğu sürece ölürler.

Bunu içinde ilaçlama yapıldıktan 21 gün sonra güçlü bir ilaçlamanın yapılması çok önemlidir. Bilindiği üzere haşereler çok çabuk üreyen canlılardır . Bir hamam böceğinin ömrü ortalama 1-2 yıl civarındadır ve bir hamamböceği ortalama tekbir seferde 20-40 arası yumurta bırakabilir. Bir hamam böceği ortalama senede 10 defa yumurtladığı göz önüne alınırsa, yapılan bilimsel araştırmalara göre bir çift hamam böceğinden senede 35.000 hamamböceği üreyebilir.

Bu yüzden periyodik ilaçlamanın önemi çok fazladır. Ortamda haşereler olmasa da ilaçlama hizmetinin koruyucu ve kontrol amaçlı olarak ve haşerelerin ortama bulaşmaması için devamlı yapılması gerekir. Bunun için yapılmayacak bir ilaçlamada ortama girecek bir haşerenin zincirleme çoğalma etkisi ile birçok yavrusunun olabileceği bilinmektedir. Bu yüzden periyodik ilaçlamanın önemi bir kat daha artmaktadır.