PİRELER HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

 

1. Pire ile mücadele yöntemleri nelerdir?
Pire ilaçlaması ciddi bir iştir. Pire ile mücadele,bireysel çabalar ile sonuc vermez. Pire mücadelesinde profesyonel pire ilaçlama firmaları ile çalışılmalıdır. Pirelerin yaşam alanları dikkatli bir şekilde ilaçlanmalı ve pire ilaçlama işlemleri sırasında gerekli sağlık önlemleri alınmalıdır.

2. Pire türleri kaça ayrılmaktadır?
Pire kendi içinde bir çok türe ayrılmaktadır. Bazılarını sıralamak gerekirse: Su piresi, pamuk piresi, kum piresi, insan piresi, kedi piresi, köpek piresi şeklinde sıralanabilir.

3. Pire zararlısının biyolojisi
Pireler bir konaktan öbürüne kolayca geçebildiklerinden ve kan emerek beslendiklerinden, hasta olanlardan sağlıklı olanlara mikrop taşıyan tehlikeli hayvanlardır. Ortaçağda milyonlarca insanın ölmesine yol açan hıyarcık vebasının lağım faresi olarak da bilinen kenelerin üzerinde yaşayan pirelerin ısırığıyla insanlara bulaştığı anlaşılmıştır. Kenelerin sayısı bir ölçüde azalmış olduğundan hıyarcık vebasına günümüzde ender olarak rastlanmaktadır: Ayrıca pire tifüs ile tularemi ya da tavşan vebası adlarıyla tanınan hastalıklara yol açan mikropların taşıyıcısı arasındadır. Sayısı 1.600`ü bulan pire türlerinden yalnızca küçük bir bölümü gerçekten tehlikelidir. Ama özellikle sıcak ülkelerde yaşayan bazı türler kan emdikleri konaklarının derisini tehlikeli bir biçimde örseleyerek pire şiddetli ağrılara neden olur ve açtıkları yaralar çeşitli mikropların vücuda girmesi için uygun bir ortam yaratır.

4. Pire nasıl beslenir?
Pire kan emerek beslenir. Pire haşeresi kedi, köpek ve insan başta olmak üzere bir çok canlının kanını emerek beslenen zararlı bir böcektir. Evlerimizde beslediğimiz kedi ve köpek gibi canlılara sık sık musallat olan pire haşeresine karşı bu hayvanlarımızı ilaçlamak kesin çözüm değildir. Kedi ve köpeklerimize sürdüğümüz pire ilacı bu hayvanların kanına karışarak 2 Ay`a yakın bir süre koruma sağlar. Fakat daha sonradan tekrardan pire haşeresi tarafından vücutları istila edilir.
Hayvanlarımızı bir nebzede olsa pire ilacı ile koruma altına alsak da kendi sağlığımız için mutlaka evlerimizi profesyonel pire ilaçlama firmalarına ilaçlatmamız gerekir.

5. Pirenin ömrü kaç yıldır?
Pire ortalama 1 ya da 2 yıl yaşar. Pire zararlısının yaşam süresi bulunduğu ortam koşullarına göre değişmektedir. Pire haşeresi sıcak hava koşullarının olduğu yerlerde daha çok yaygınlık göstermektedir. Soğuk iklim koşullarının yaşandığı yerlerde pire ömrü, sıcak iklim koşullarında yaşayan pire türlerine nazaran daha kısadır.

6. Pire ne kadar süreyle ve nasıl ürer?
Pire çok hızlı üreyen bir canlıdır. Dişi pire ölene kadar üremeye devam eder. Pire üremek için bol bol kan emmek zorundadır. Kan emen pire üremek için kendine gerekli olan enerjiyi almaktadır. Pire larvalar şeklinde üremektedir. Pire larvaları 4-5 mm büyüklüğündedir. Bu pirelerin, erişkin birer pireye dönüşmesi ortam koşullarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Pire haşeresinin larva dönüşümü üçüncü aşama sonra pupaya dönüşür. Pire pupasında larva kendi çevresinde koza örmesiyle sürer. Pirenin bu kozasının üzeri toz kaplıdır. Pire bu evrelerden sonra pupa yırtılır. Erişkin olan pire pupadan çıkar. Pupadan çıkan pire haşeresi birkaç ay hareketsiz kalır. Pire doğru zaman olunca erişkinliğe ulaşır.

7. Pirenin rengi nedir?
Pire soluk sarı, kırmızımsı kahverengi ya da parlak kahverengi olabilir. Türüne göre ve yaşadığı yere göre pire haşeresinin rengi farklılık gösterir.

8. Pire ne kadar büyür?
Pire 1.5 Ay`da 8 mm büyüklüğüne kadar erişebilir.

9. Pirenin sebep olduğu hastalıklar hangileridir?
Pire böceğinin neden olduğu en önemli hastalık pire alerjisidir. Pire zararlısının neden olduğu bu hastalığın adı FAD hastalığıdır. Köpeklerde yaygın olarak görülen Dipylidium Canium hastalığının sebebi de piredir.

10. Pire daha çok nerelerde yaşar?
Pire daha çok sıcak iklim koşullarının yaşandığı bölgeleri tercih eder. Pire sıcak iklim şartlarında hızlı bir üreme ve yayılma gösterir. Yetişkin bir pirenin yaşam süresi beslenme, yaşam ortamı, sıcaklık ve nem gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Ayrıca pirenin türüne bağlı olarak da farklılık göstermekle birlikte ortalama ömrü 1 - 2 yıldır.

11. Pire nasıl ilaçlanmaktadır?
Pire bulunan ortam etkili bir şekilde ilaçlanmalıdır. Pire ilaçlaması işin uzmanı pire ilaçlama firmaları tarafından yapılmazsa pire tekrardan üremeye devam eder. Ayrıca işin ehli olmayan kişiler kendi çabaları ile pire ilaçlaması yaparlarsa hem kendi sağlıklarını hem de sevdiklerinin sağlıklarını tehlikeye atarlar. Pire için bireysel mücadele yeterli değildir. Mekanda bulunan pire haşeresinin sorununu çözmek için profesyonel destek gereklidir.